09916857670
0

آموزش تعمیر رم کامپیوتر (جامع) + ویدیو

از چندین ترانزیستور که به طور معمول 4 یا 6 عدد می باشد برای ساخت هر سلول حافظه استفاده می کنند و دارای خازن در سلول های حافظه نمی باشند. این نوع رم برای ساخت حافظه cashe مورد استفاده قرار می گیرند.

رم سلام تعمیر

1- 3 مدل های رم (RAM)

(Dynamic Random Access Memor (DRAM

از ترانزیستورها و خازن برای تشکیل سلول های حافظه استفاده می شود و به یک تازه سازی ثابت احتیاج دارد.

(Fast Page Mode Dynamic Random Access Memory (FPM DRAM

این نوع رم ها شکل نخستین DRAM می باشند. این نوع رم در تمام مدت تعیین نمودن سطر و ستون بیت منتظر می ماند، سپس آن بیت را قبل از اینکه این عمل برای یک بیت دیگر شروع شود می خواند.

حداکثر نره انتقال اطلاعات به کش L2 تقریبا برابر 176 مگابایت برثانیه است.

Extended Data Out Dynamic Random Access Memory

این بیت در تمام مدتی که بر روی اولین عملیات انجام می شود منتظر نمی ماند. به محض آنکه آدرس اولین بیت مشخص شد EDO DRAM به دنبال آدرس دومین بیت می گردد. این رم در حدود 5 درصد سریعتر از FPM می باشد.

حداکثر نرخ انتقال اطلاعات به کش L2 برابر با 256 مگابایت بر ثانیه است.

(Synchronous Dynamic Random Access Memory (SDRAM

این نوع رم مزیت حالت انتقال پیامی را دارد و بطور کلی موجب بالا رفتن کارایی می شود. این کار را به اینصورت انجام می دهد که بر روی ردیف هایی که بر گیرنده بیت های خواسته شده هستند می ماند، سپس به سرعت بر روی ستون ها حرکت می کند و هر بیت را می خواند، بر این است که اکثر زمان هایی که CPU به اطلاعات احتیاج دارد، به طور متوالی می باشد و متداول ترین نوع رم موجود در بازار می باشد.

حداکثر نرخ اطلاعات به CACHE L2 برابر است با 528 مگابایت بر ثانیه می باشد.

(Ram Bus Dynamic Random Access Memory (RDRAM

این نوع رم یک جهش بنیادین از رم های با معماری DRAM می باشد. رم طراحی شده توسط Ram bus از ماژول های (Ram Bus In line Memory Module (RIMM استفاده می کند، و از لحاظ پیکربندی پایه ها و اندازه شبیه ماژول های DIMM می باشد. چیزی که Ram bus را متفاوت می کند استفاده آن در یک گذرگاه انتقال اطلاعات با سرعت بالا که به آن کانال Ram bus گفته می شود.

رم سلام تعمیر

چیپ های حافظه در RDRAM به طور موازی کار می کنند تا انتقال اطلاعات را در سرعت 800 مگاهرتز به دست آورند.

DDR SDRAM

آهنگ انتقال داده در بسامدهای 100 تا 33 مگاهرتز به 6/1 گیگابایت برثانیه PC200 و 1/2 گیگابایت برثانیه PC266 می رسد.

این نوع رم داده ها را در هر دو نیم تپش ارسال و یا دریافت می کند. ADM و VIA تراشه هایی برای این نوع حافظه تولید کرده اند.

این نوع رم هم اکنون نیز در حال پیشرفت است و مدل های جدیدتر آن با سرعت های بالاتر در حال راهیابی به بازار می باشند.

از جمله می توان به رم های DDR II و DDR III اشاره کرد، که دارای سرعت های به مراتب بالا هستند:

رم سلام تعمیر

Credit Card Memory

یک نوع رم اختصاصی است که در خود ماژولهای رم DRAM را در بر می گیرد و یک اسلات ویژه در کامپیوتر های Note book قرار می گیرد.

PCMCIA Memory Card

یک نوع دیگر از ماژول های رم کامپیوترهای Note book است که در خود دارای DRAM می باشد.

کارت هایی از این نوع اختصاصی نیستند و در هر Note book که باس سیستم آن با پیکربندی رم سازگار باشد کار می دهد.

Flash RAM

این یک نام کلی است برای مقدار کمی از حافظه که توسط تلویزیون ها و ویدیوها و رادیوی ماشین ها استفاده می گردد و برای نگهداری اطلاعات دایمی بکار می رود. حتی هنگامی که آن ها خاموش هستند از یک مقدار کمی انرژی برای تازه سازی محتویات حافظه استفاده می کنند. این به خاطر اسن است ک اگر برق قطع و وصل شود مثلا ساعت بر روی 12:.. قرار نگیرد. همچنین به این خاطر است که هنگامی که باطری ماشین تمام می شود اطلاعات از پیش تنظیم شده را از دست ندهید. کامپیوتر شما همچنین دارای یک Flash RAM است تا تنظیماتی مانند تنظیمات HARD DISK را به خاطر آورد.

VRAM

این رم که به نام MPDRAM هم شناخته می شود که بطور خاص برای ویدئو آداپتورها با شتاب دهنده های گرافیکی استفاده می شود. بخش Multipart که در نام آن دیده می شود از آنجایی می اید که VRAM بطور معمول هم از Random Access Memory و هم از Serial Access Memory استفاده می کند. VRAM بر روی کارت گرافیک قرار دارد و در فرم های مختلفی وجود دارد و اکثر آن ها بطور اختصاصی می باشند. مقدار VRAM بر اساس مقدار Resolution و عمق رنگ نمایش سنجیده می شود. همچنین VRAM برای نگهداری اطلاعات خاص گرافیکی مانند اطلاعات هندسی سه بعدی و نقشه های بیتی بکار می رود.

عیب های رم (RAM)

صفحه آبی که در هنگان نصب ویندوز 2000 یا XP ظاهر می شود یکی از شایع ترین نشانه های ایراد در حافظه موقت است. صفحه آبی و خطاهای مختلف اتفاقی و ناگهانی در هنگام راه اندازی ویندوز های 2000 و XP البته این مساله می تواند عامل های دیگری نیز داشته باشد.هنگ کردن سیستم زمانی که از رم به صورت شدید کار کشیده می شود 0مثل اجرای بازی های سه بعدی، کامپایل کردن،رندر کردن بعضی از نرم افزار ها شبیه فتوشاپ و غیره). ظاهر شدن خطوط رنگی بر روی صفحه مانیتور و همچنین به هم ریختن گرافیک در حال نمایش که البته این مساله می تواند ناشی از عدم کارکرد در بایوس مادربرد برای اختلالات رم قرار داده شده باشد. بهترین راه آزمایش مشکلات رم جایگزین کردن صحیح کارت گرافیک نیز می باشد. مشکل در بوت شدن سیستم که همراه با بوث های ممتد و یا نوع هشداری کردن آن با یک رم دیگر است.

رم

مهمترین عوامل خرابی رم

شوک الکتریکی

یکی از توصیه های شرکت های سازنده قطعات سخت افزاری استفاده از مچ بندهای آنتی شوک است. بدن شما در صورت اصطحکاک و تماس با محیط اطراف مقداری الکتریسیته ساکن در خود ذخیره می کند و این الکتریسیته تا زمانی که در بدن شما وجود داشته و تخلیه نشده باشد می تواند یکی از خطرناکترین و نامرئی ترین دشمنان قطعات سخت افزاری شما باشد.

ولتاژ نامناسب

افزایش ناگهانی ولتاژ برق مورد استفاده سیستم و یا منبع تامین انرژی معیوبی که جریان سیالی برای سیستم فراهم نکند و دارای نوسان باشد می تواند به صورت ناگهانی به حافظه شما آسیب برساند (گاه این عمل به تدریج رخ می دهد). همچنین بالابردن ناآگاهانه ولتاژ مورد استفاده رم توسط تنظیمات مادربرد نیز می تواند عامل موثری در معیوب کردن حافظه موقت کامپیوتر باشد.

گرد و خاک یا رطوبت

اگر کامپیوتر شما برای قرن های متمادی (!) کنج اتاق فقط کار کرده است و حتی یکبار هم در آن باز نشده و درون آن نظافت نشده پس بهتره همین الان درب کیس را باز کرده و داخل آن را از گرد و خاک کاملا پاک کنید. وجود گرد و خاک هم به صورت عایق حرارتی باعث گرما و بر روی مدارها می شود و هم می تواند با قرار گرفتن بین اتصالات باعث قطع جریان و ایجاد ختلال شود. همچنین وجود رطوبت باعث زنگ زدگی و پایین آمدن راندمان کار وسایل کامپیوتری می شود.

حمل و جابجایی نامناسب

اگر کامپیوتر شما برای قرن های متمادی (!) کنج اتاق فقط کار کرده است و حتی یکبار هم در آن باز نشده و درون آن نظافت نشده پس بهتره همین الان درب کیس را باز کرده و داخل آن را از گرد و خاک کاملا پاک کنید. وجود گرد و خاک هم به صورت عایق حرارتی باعث گرما و بر روی مدارها می شود و هم می تواند با قرار گرفتن بین اتصالات باعث قطع جریان و ایجاد ختلال شود. همچنین وجود رطوبت باعث زنگ زدگی و پایین آمدن راندمان کار وسایل کامپیوتری می شود.

Slot واقع بر روی مادربرد برای قرار دادن رم

محل نصب رم بر روی مادربرد یا DIMM نیز بسیار باید مورد توجه قرار گیرد. همان قدر که این عوامل بر روی خود رم تاثیر می گذارند می توانند بر روی DIMM ها اثر گذارند باشند پس از بررسی کردن و بررسی آنها نیز غافل نشوید.

ساخت ابزاری برای تست اسلات رم مادربرد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *