09916857670
0

آموزش قدم به قدم نصب هارد دیسک اینترنال HDD

بعد از نصب درایو نوری نوبت به نصب هارددیسک سیستم می رسد. هارددیسک طوری در دست گرفته که برد آن به طرف پایین و کف کیس بوده و پورت های خروجی برق و دیتای آن به سمت مادربرد باشد.

هر کیس دارای چند جایگاه برای نصب هارددیسک های 3،5 اینچی می باشد. جایگاهی را انتخاب کرده که برای نصب کابل ها مشکلی نداشته باشد و نیز فاصله کافی با مادربرد را داشته باشد طوری که به اجزا مادربرد برخورد نکند.

هارددیسک را به صورت کشویی داخل جایگاه خود قرار داده و به سمت پنل کیس فشار می دهیم تا در جای خود قرار بگیرد.

نصب هارد دیسک

هارددیسک را انقدر جابه جا می کنیم تا جای پیچ های نگهدارنده آن بر روی شاسی کیس قرار بگیرد.

2 پیچ در هر طرف بسته می شود و در نهایت 4 پیچ را محکم می کنیم.

نصب هارد دیسک

هارددیسک را کمی با دست تکان می دهیم تا از نظر لقی مطمئن باشیم. هارد باید کامل بدون تکان در جای خود محکم قرار گرفته باشد.

از دسته سیم خروجی منبع تغذیه یک کانکتور برق ساتا را جدا کرده و با توجه به جهت آن به سوکت برق هارددیسک متصل می کنیم. یک کابل داده ساتا را برداشته و یک سر آن را به هارددیسک و سر دیگر را به محل مخصوص سوکت های ساتا بر روی مادربرد متصل می کنیم.

نصب هارد دیسک

هارددیسک های قدیمی از نوع IDE بودند و از کابل داده ریبونی و کانکتور Molex منبع تغذیه استفاده می کردند که مشابه کانکتور sata با توجه به شکل ظاهری آن نصب می شود و امکان نصب در جهت عکس وجود ندارد.

نصب هارد دیسک

روش قرار دادن این دیسک ها در کیس مشابه دیسک sata است. با توجه به حفره های کابل داده IDE و محل اتصال آن به دیسک سخت، آن را در جهت صحیح به دیسک سخت متصل کنید.

کابل داده IDE به کنترلر IDE روی برد اصلی متصل می شود با توجه به راهنمای برد اصلی محل اتصال کابل داده IDE را مشخص کنید و کابل داده را با توجه به حفره های آن و پین های محل اتصال آن در جهت صحیح به برد اصلی متصل کنید.

با توجه به حفره های کانکتور و پین های کنترلر IDE امکان نصب در جهت غیر صحیح وجود ندارد.

به هر کنترلر IDE می توان دو دیسک IDE متصل کرد به این منظور باید آن ها را به صورت Master/Slave ببندید.

روی هر دیسک جامپری برای این کار وجود دارد با توجه به نقشه روی دیسک محل قرار دادن جامپر را مشخص کنید به صورتی که یکی از دیسک ها در حالت master و دیگری در حالت slave قرار گیرد.

لازم است از یک کابل داده که علاوه بر کانکتور دوسر کابل دارای کانکتوری در وسط کابل است، برای اتصال به هر دو دیسک استفاده کنید. یک سر کابل به دیسک اول و کانکتور وسط کابل به دیسک دوم و کانکتور انتهای کابل را به کنترلر IDE برد اصلی وصل کنید.

روش دیگر برای Master/Slave کردن دو دیسک، قرار دادن جامپر هر دو دیسک در وضعیت CS Cable Select)) است که در این صورت با توجه به اینکه کانکتور ابتدا و وسط کابل به کدام دیسک وصل شده به ترتیب اولی slave و دومی master می شود.

نصب هارد دیسک

می توان به جای دو هارد از یک هارد و یک DVD Drive استفاده کرده و یا دو عدد درایونوری IDE را نیز متصل کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *